Najlepszy kompot z truskawek, 3 proste kroki.

Muszę to zapisać chociaż by dla potomnych. Rok 2018 to bardzo dziwny rok. Pierwszy raz w życiu skończyłam gotować najlepszy kompot z truskawek przed wakacjami.
Chcę podzielić się z Tobą przepisem na odrobinę słońca w słoiku. Ciekawi Cię jak gotuję kompot bez proporcji i dlaczego smakuje?
Zapraszam do czytania.

Truskawki postały w wyniku krzyżówki dwóch odmian poziomek. Ich wiek szacuje się na niecałe 300 lat. Są bogatym źródłem witamin mikroelementów i mikroelementów. Głównym ich składnikiem jest woda, są niskokaloryczne, to jest dobra informacja dla dbających o linię.

Dla wielu osób ich smak jest afrodyzjakiem, pokarmem bogów. Osobiście nie przepadam za świeżymi owocami truskawki. Ok przyznaję się. Nie lubię ich, całymi latami mogę nie jeść na świeżo, bez przetworzenia. Za to tradycyjne przetwory z truskawek zjadam w ilościach zatrważających. Jem je łyżką z makaronem, goframi czy chlebem, a nawet bez dodatków.

Tradycyjny najlepszy kompot z truskawek – mój sekret tkwi w braku proporcji.

W kuchni nie da się wszystkiego zważyć, zmierzyć czy obliczyć, oczywiście można próbować, ale wynik i tak będzie sumą wypadkową, a nie dokładnym obliczeniem. 
Dla przykładu weźmy dwie truskawki o identycznej barwie, wadze, kształcie, a nawet powierzchni. Jeśli poddamy analizie okaże się, że pomimo podobieństw proporcje składników odżywczych bardzo się różną. Różna będzie zawartość wody, cukrów, mikroelementów i witamin. 

Na skład owocu każdej truskawki wpływ ma wiele czynników: ekspozycja na światło, ilość wody jaką roślina pobiera w czasie wegetacji, zasobność gleby, a nawet ogólne warunki pogodowe. Dlatego nigdy nie uda się nam znaleźć dwóch truskawek o identycznym składzie nawet na jednym krzaku.
Robiąc najlepszy kompot z truskawek nie używam, ani wagi, ani żadnej miarki jedynie słoik. Pojemność słoika stanowi jedyną proporcję do przygotowania tego napoju.


Przepis na kompot z truskawek

To wszystko. Kompot gotowy.


Jak wykorzystać najlepszy kompot z truskawek?

Kompot wykorzystuję zimą do:
Zaprawiania wody.
Dzięki takiemu przyrządzeniu można stosować różne proporcje wody i kompotu, i osiągać różne efekty. Poczynając od wody smakowej jaką można kupić w sklepie po poncz do tortów.
Syrop do potraw.
Kompot ma nieco rzadszą konsystencję niż typowy syrop, ale doskonale sprawdzi się jako dodatek do makaronu z owocami, gofrów, naleśników.
Truskawki.
Przez krótki czas pasteryzacji owoce mają dość zwartą konsystencję dzięki temu można użyć go do farszu pierogów, sernika na zimno czy innych ciast (trzeba je dobrze odsączyć na sicie). 

czerwony najlepszy kompot z truskawek w słoikach z całymi owocami.

Uwagi i środki ostrożności.

Truskawki:

To bardzo delikatne i nietrwałe owoce. Należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie.
Każde dotknięcie truskawki zostawia na niej ślad, co przyspiesza psucie się owocu. Delikatna skórka po umyciu zaczyna pękać i miąższ wygląda nieestetycznie dlatego unikam przemoczenia i myję je pod bieżącą wodą na cedzaku. 

Ważne jest, żeby odrzucić uszkodzone i przejrzałe owoce. Wykorzystuję je bezpośrednio do spożycia np. w formie sorbetu lub przygotowuję dżem. Te noszące ślady zepsucia wyrzucam.
U mnie w jeden garnek wchodzi cztery słoiki. Szypułkuję, myję ilość owoców potrzebną na jedną porcję pasteryzacji.

Słoiki:

Szczególną uwagę zwracam również na słoiki. Myję je dwukrotnie w zmywarce. Raz z detergentami, drugi bez w celu sterylizacji. Suszę i sprawdzam gwint. Wyszczerbione, albo uszkodzone niestety trafiają do odpadów segregowanych. Pokrywki traktuję podobnie. Sprawdzam czy nie są wygięte i nie ma na nich najmniejszego śladu wody. Każda kropla będzie przyczyną rozwoju pleśni, dlatego pilnuję by były suche.

Pasteryzacja:

Pasteryzuję w garnku o pojemności 5 l. Na dno układam ściereczkę co zapobiega pękaniu słoików. Woda wypełnia garnek do 3/4 wysokości słoika (nie garnka). Nie może sięgać wyżej, gdyż słoik nie jest jeszcze szczelnie zamknięty i woda może dostać się pod pokrywkę, a to spowoduje rozwój pleśni.


Uff mam nadzieję że dotrwałaś do końca

Mam nadzieję, że z moim przepisem na najlepszy kompot z truskawek uda Ci się zatrzymać odrobinę lata. Przywołasz go kiedy zechcesz otwierając aromatyczny i niepowtarzalny w smaku słoik kompotu truskawkowego, a i jeszcze jedno pozostając w temacie letnich klimatów zajrzyj do mojej zupy jagodowej

Podobał Ci się wpis? Napisz komentarz i zostaw 5 gwiazdek.

https://sklep.przystanekpuszcza.augustow.pl/produkt/konfitura-czarnej-jagody/

3 komentarze

  1. Woda smakowa to jest to zawsze zastanawiałam się jak zastąpić tę ze sklepu czymś domowym. Teraz już wiem! To takie proste 😀

  2. 5 stars
    Bardzo lubię domowe przetwory. W przyszłym sezonie zrobię truskawki wg Twojego przepisu. Trochę się obawiam… tak bez proporcji?

  3. 5 stars
    Zrobiłam kompot według przepisu i dopiero dziś spróbowałam. Jest niesamowity 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating