10 atrakcji turystycznych w okolicach Rudawki

10 atrakcji turystycznych w okolicach Rudawki to miejsca, niektóre z nich opisują przewodniki, ale o większości nie znajdziesz o nich nawet słowa. Miejsca są jak kuchnia regionalna: niby znana, a jednocześnie skrywa wiele tajemnic. Gdybyś przypadkiem zabłądził w okolice naszego przystanku koniecznie musisz je odwiedzić. Poza czystym powietrzem i spokojem gwarantuję relaks w objęciach ciszy.

1. Kapliczka św Anny jest  miejscem szczególnym.

Wybudowana została na początku XIX wieku i jest miejscem szczególnym dla mieszkańców. Była powodem wielu sporów między wyznawcami dwóch religii: rzymskokatolickiej i grekokatolików. Obecnie pieczę nad kaplicą sprawuje wyznanie rzymskokatolickie.
Przez cały rok można wejść na jej teren, poczuć atmosferę spokoju i skupienia dlatego kiedy tylko będziesz w okolicy wstąp na chwilę. Przez bliskie sąsiedztwo lasu łatwiej tu o wyciszenie i relaks. Miejsce i położenie jest urocze, przez co bardzo atrakcyjne turystycznie, często odwiedzają wczasowicze.

2. Śluza Kudrynki, po prostu musisz odwiedzić.

Śluza Kudrynki jest jedną ze śluz Kanału Augustowskiego, który jest uznany za pomnik historii oraz jest częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Wiele dziwnych nazw w jednym zdaniu i co to oznacza dla Ciebie? Otóż jest bardzo nie wiele takich miejsc w Europie, gdzie możesz korzystać z takich atrakcji jak śluzowanie. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla miłośników spływów kajakowych, niesamowite uczcie, które towarzyszy śluzowaniu pozostaje w pamięci na bardzo długo.
Nie uprawiasz tego typu aktywności? Samo miejsce pozostaje na długo w pamięci, nie tylko miłośników technicznych ciekawostek, a jeżeli śluza to i koniecznie spływ kajakowy.

4. Spływ Kanałem Augustowskim.

Trudno uznać Kanał Augustowski za jedno konkretne miejsce, ale będąc w okolicy trzeba popływać chociażby zwykłą łódką. Przez ukształtowanie terenu, bez względu na porę roku ten rodzaj atrakcji dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. 

5. Ścieżki rowerowe wzdłuż kanału augustowskiego.


Do atrakcji turystycznych zaliczam ścieżki rowerowe, które ukrywają cudowne miejsca, co bardzo ciekawe pamiętają już nieliczni mieszkańcy. Chociaż obecnie mamy wybudowaną nową wzdłuż głównej drogi, to ja osobiście polecam zboczenie z niej i podróż leśnymi duktami. Miłośnicy dwóch kółek nie rozczarują się mogąc podróżować pomiędzy starymi drzewami puszczy augustowskiej w pobliżu kanału.

6. Karczma starego żyda

Przy jednej ze ścieżek rowerowych jest miejsce, o którym nie wiele osób pamięta. Owe bardzo urokliwe miejsce obrał sobie pewien Żyd, gdzie wybudował i prowadził karczmę, stąd też nazywa się ono Karczmą Żyda. Położenie bardzo dogodne gdyż znajduje się ono przy starym trakcie i w bliskim sąsiedztwie kanału nad brzegiem małego ruczaju na wzniesieniu. Obecne szumią tu sosny cicho szmerze strumyk, ale łatwo wyobrazić sobie jak to miejsce tętniło życiem.

7. Uroczyska

Uroczyska to miejsca, które posiadają „szczególne moce” zwłaszcza w wierzeniach ludowych. Chociaż nie wierzę w cudowne czary mary to jednak są to miejsca piękne i urocze ze względów krajobrazowych. Zatrzymaj się w nich chociaż na krótką przerwę w czasie wyprawy rowerowej, by odetchnąć świeżym leśnym powietrzem.

8. Cygańskie mogiły

Jeszcze jedno miejsce, którego nie znajdziesz w przewodniku turystycznym. Warto zatrzymać się tu chociaż na chwilę, aby poczuć atmosferę grozy, a jednocześnie spokój i ciszę. Pisałam o tym miejscu w: „Cygańskie Mogiły” jeżeli chcesz dowidzieć się więcej koniecznie zajrzyj do wpisu. Teraz mogę Cię zapewnić, że w czasie jednej z wypraw rowerowych warto zatrzymać się tam na chwilę, na krótki odpoczynek lub nawet piknik.

9. Bunkry linii Mołotowa kolejna z atrakcji turystycznych jedna z moich ulubionych.

To już atrakcja dla koneserów, nie ma w niej nic urzekającego, ani pięknego poza puszczą. Z większej odległości wydają się być ciekawe jednak tracą przy bliższym kontakcie. Głównie ze względu na dewastację, której dokonali ludzie, chociaż i czas nie obszedł się z nimi łaskawie. Jeżeli nie przeraża Cię mrok, wilgoć, zniszczenia i chcesz poczuć odrobinę dreszczyku strachu polecam te miejsce. Pamiętaj o zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Bunkry są wielopoziomowe, mroczne jeżeli wybierzesz się na ich zwiedzanie poinformuj kogoś gdzie będziesz, zabierz ze sobą: latarkę i dodatkowe baterie, sprzęt wspinaczkowy.

10. Trudno uznać to za atrakcję, ale musisz odwiedzić Bar pod Słowikiem.


Po całym dniu zwiedzania warto zajrzeć do „Słowika” na przysmaki kuchni regionalnej z pogranicza Polski i Białorusi. Receptury dań tu serwowanych właścicielki utrzymują w ścisłej tajemnicy przekazując je sobie z pokolenia na pokolenie. Wystrój utrzymany jest w stylu rustykalnym co oddaje klimat tego regionu, dlatego nasyciwszy fizyczny głód możesz zaspokoić potrzeby kulturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *