Wegański nawóz z drożdży

Uprawy wegańskie mają to do siebie, że wykorzystują nawozy syntetyczne, a tu łatwo o przedawkowanie i kumulację środków chemicznych. Uprawy na nawozach pochodzenia zwierzęcego trudno nazywać wege, dlatego podaję prosty przykład nawozu z drożdży 100% organicznych i wegańskich.

Nawóz z drożdży

Drożdże

Drożdże to rodzaj jednokomórkowych grzybów i zawierają węglowodany, aminokwasy, minerały, witaminy oraz tłuszcze.
W ogrodnictwie były stosowane już przez nasze prababcie, a obecnie są doskonałą alternatywą dla chemicznych środków pielęgnacyjnych. W zależnością od zastosowania mogą stać się środkiem na szkodniki, patogeny chorobotwórcze albo nawozem.
W formie nawozu drożdże wspomagają bujniejszy wzrost roślin, chociaż według moich obserwacji mają bardziej korzystny wpływ na rozwój korzeni, a jak wiadomo zdrowy korzeń to zdrowsza roślina. Oprysk zaś ma działanie profilaktyczne i lecznicze. Drożdże naniesione na roślinę pokrywają jej powierzchnię i wypierają patogeny chorobotwórcze.

Nawóz fermentowany

Bomba makro i mikroelementów


Nawóz fermentowany jest trudniejszy do przygotowania, ale jest bardziej esencjonalny i skuteczny.
Do jego przygotowania potrzeba

Składniki:

  • 1 kostka (100g) drożdży
  • 1 szkl cukru
  • 1 szkl mleka (sojowe, orzechowe)
  • 10 litrów ciepłej wody

Wykonanie

Drożdże, mleko i cukier wymieszaj w większym naczyniu i odstaw na około 1 godzinę.
W tym czasie nagrzej 10 l wody do temperatury około 30 st.C. Po upływie czasu dodaj rozczyn drożdżowy do wody pojemnik z roztworem przykryj i odstaw na 7 dni w temperaturze pokojowej do fermentacji.

Nawóz niefermentowany

Doraźna pomoc

Niefermentowany nawóz jest szybszy do przygotowania i można go stosować niemalże od razu.

Składniki:
  • 1 kostka (100g) drożdży
  • 1-2 szkl drożdży
  • 10 l wody
Wykonanie

Drożdże wymieszać z częścią ciepłej wody i całym cukrem. Kiedy cukier się rozpuści rozczyn wlewamy do pozostałej ciepłej wody i odstawiamy na godzinę. Po tym czasie nawóz jest gotowy do użycia.

Nawozy z drożdży niefermentowanych stosujemy nierozcieńczone do podlewania młodych siewek oraz wczesną wiosną by przyspieszyć wegetację roślin. Można go stosować również jako oprysk w profilaktyce chorób grzybowych w tym szarej pleśni.
Nawóz fermentowany stosujemy po uprzednim rozcieńczeniu w przypadku widocznych objawów zamierania roślin z powodu braku składników odżywczych. Rozcieńczmy w proporcji 1:20 (1 litr nawozu na 20 litrów wody) i podlewamy według zapotrzebowania danej rośliny na wodę. Można również zastosować bez rozcieńczania, ale jedynie do przyspieszenia kompostowania „odpadów” organicznych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *