Wegański nawóz z drożdży

Uprawy wegańskie mają to do siebie, że wykorzystują nawozy syntetyczne, a tu łatwo o przedawkowanie i kumulację środków chemicznych. Uprawy na nawozach pochodzenia zwierzęcego trudno nazywać wege, dlatego podaję prosty przykład nawozu z drożdży 100% organicznych i wegańskich.

Nawóz z drożdży

Drożdże

Drożdże to rodzaj jednokomórkowych grzybów i zawierają węglowodany, aminokwasy, minerały, witaminy oraz tłuszcze.
W ogrodnictwie były stosowane już przez nasze prababcie, a obecnie są doskonałą alternatywą dla chemicznych środków pielęgnacyjnych. W zależnością od zastosowania mogą stać się środkiem na szkodniki, patogeny chorobotwórcze albo nawozem.
W formie nawozu drożdże wspomagają bujniejszy wzrost roślin, chociaż według moich obserwacji mają bardziej korzystny wpływ na rozwój korzeni, a jak wiadomo zdrowy korzeń to zdrowsza roślina. Oprysk zaś ma działanie profilaktyczne i lecznicze. Drożdże naniesione na roślinę pokrywają jej powierzchnię i wypierają patogeny chorobotwórcze.

Nawóz fermentowany

Bomba makro i mikroelementów


Nawóz fermentowany jest trudniejszy do przygotowania, ale jest bardziej esencjonalny i skuteczny.
Do jego przygotowania potrzeba

Składniki:

  • 1 kostka (100g) drożdży
  • 1 szkl cukru
  • 1 szkl mleka (sojowe, orzechowe)
  • 10 litrów ciepłej wody

Wykonanie

Drożdże, mleko i cukier wymieszaj w większym naczyniu i odstaw na około 1 godzinę.
W tym czasie nagrzej 10 l wody do temperatury około 30 st.C. Po upływie czasu dodaj rozczyn drożdżowy do wody pojemnik z roztworem przykryj i odstaw na 7 dni w temperaturze pokojowej do fermentacji.

Nawóz niefermentowany

Doraźna pomoc

Niefermentowany nawóz jest szybszy do przygotowania i można go stosować niemalże od razu.

Składniki:
  • 1 kostka (100g) drożdży
  • 1-2 szkl drożdży
  • 10 l wody
Wykonanie

Drożdże wymieszać z częścią ciepłej wody i całym cukrem. Kiedy cukier się rozpuści rozczyn wlewamy do pozostałej ciepłej wody i odstawiamy na godzinę. Po tym czasie nawóz jest gotowy do użycia.

Nawozy z drożdży niefermentowanych stosujemy nierozcieńczone do podlewania młodych siewek oraz wczesną wiosną by przyspieszyć wegetację roślin. Można go stosować również jako oprysk w profilaktyce chorób grzybowych w tym szarej pleśni.
Nawóz fermentowany stosujemy po uprzednim rozcieńczeniu w przypadku widocznych objawów zamierania roślin z powodu braku składników odżywczych. Rozcieńczmy w proporcji 1:20 (1 litr nawozu na 20 litrów wody) i podlewamy według zapotrzebowania danej rośliny na wodę. Można również zastosować bez rozcieńczania, ale jedynie do przyspieszenia kompostowania “odpadów” organicznych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *