Rozsada w marcu na parapecie

Na początku marca można siać jeszcze wczesne odmiany warzyw kapustnych, sałaty masłowej i kruchej, selera, cebuli, szpinaku, karczochów.
Przez cały miesiąc można produkować rozsadę brokuła.

Od połowy marca zaczynamy wysiewać warzywa ciepłolubne: pomidory, paprykę, bakłażana.

Do uprawy możesz używać tzw wielodoniczek wypełniając je ziemią uniwersalną. Do każdej komórki wrzucamy po 3-4 nasiona i przykrywamy ziemią.

Zasada jest taka, aby nasiona wysiewać na głębokość 5x większą niż wielkość ziarenka. Jeżeli nasionko ma 3mm to sadzimy je na głębokość 15mm. Nasion mniejszych niż 1mm można nie przysypywać, a jedynie lekko wgnieść w podłoże.

Do zraszania używamy opryskiwacza lub zraszacza, który równomiernie rozprowadzi wodę we wszystkich komórkach palet. Ważne jest, aby w podstawce doniczek wielokomórkowych była stale woda, co zapobiegnie przesuszeniu oraz pomoże utrzymać odpowiednia wilgotność powietrza.
Doniczki do produkcji rozsady można przykryć specjalnym przezroczystym wieczkiem, ale nie jest to konieczne.

Gdy siewki zbytnio się zagęszczą, przystępujemy do pikowania. Zabieg ten zapewnia więcej miejsca do wzrostu, lepsze odżywieni oraz warunki świetlne.

Siewki delikatnie podważamy płaskim patyczkiem, wyjmujemy za liść w ziemi i umieszczamy w osobnej doniczce. Kapustę pikujemy dość głęboko, aż do pierwszego liścia, ale żeby nie zasypać wierzchołka. Podonie jest z pomidorami i papryką i bakłażanami.

Jedynie siewki sałaty pikujemy na tę samą głębokość jedynie zwiększamy odległości między sadzonkami.

Jeżeli w nocy nie ma przymrozków można przepikowane siewki trzymać w inspekcie pod agrowłókniną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *