kolorowe owoce i warzywa

Jedz kolorowo!

Żaden ze mnie chemik, czy dietetyk, ale zauważyłam, że tak bardzo polecana suplementacja witamin i minerałów to za mało, mimo prawidłowej diety. Zwłaszcza w trudnych okresach (o ile są jakieś łatwe?) zawsze towarzyszy nam stres, wysiłek, często złe warunki pogodowe.

Jeżeli nie suplementy to co?

Kolorowe jemdzonko!

Bo wiesz te kolory to nie są takie zwykłe, to fitozwiązki, które wbrew pozorom są ważne dla naszego funkcjonowania. Odpowiadają i uczestniczą w wielu procesach.

Fitozwiązki to bardzo liczna grupa związków organicznych wytwarzanych przez rośliny, w tym przez owoce i warzywa, nie należą one do niezbędnych składników odżywczych w diecie człowieka, ale regularne spożycie produktów zawierających fitozwiązki przyczynia się nie tylko do wydłużenia życia człowieka, ale też do poprawy jego jakości.

Liczbę tych związków naukowcy szacują na kilkadziesiąt tysięcy, a samych flawonoidów zidentyfikowano około 8000, sama nie mam pojęcia kto zapamięta te wszystkie nazwy. Warto jednak wiedzieć, że wiele związków z tej grupy jest silnymi antyoksydantami, pomagają hamować procesy zapalne, pobudzać układy enzymatyczne i krążenie krwi, czy stymulować układ odpornościowy. Wiele z fitozwiązków ma potwierdzone działanie antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze czy antynowotworowe.

Wśród najważniejszych grup fitozwiązków, nazywanych też wtórnymi metabolitami roślin, charakterystycznych dla owoców i warzyw, należy wymienić między innymi: polifenole, glukozynolany, fitynę, oligosacharydy, betalainy, karetonoidy, saponiny, terpeny, fitosterole, alkaloidy, kumaryny.

Związek bioaktywny:

  • Polifenole,
  • Karetonoidy,
  • Fitoestrogeny
  • Fitosterole

Każda grupa jest następnie dzielona na podgrupy, jedne mają podobne nazewnictwo do drugich. Dlatego bez sensu jest suplementować się sztucznymi witaminami i minerałami, bo nie dostarczą one nam innych ważnych składników. Lepiej sięgnij po kolorową dietę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *