Ja bym się bała kupować z takiej domowej produkcji

Do dzisiejszego wpisu zainspirowała mnie rozmowa w summie z przypadkową osobą.
W efekcie tej rozmowy padło stwierdzenie, że
Ja to bym się bała kupować z takiej produkcji domowej.
Dla mnie to było jak uderzenie w twarz
Po przemyśleniu sytuacji zrozumiałam, że nie wynika to ze złośliwości, a braku wiedzy na temat czym jest rolniczy handel detaliczny.
Dlatego dzisiaj postaram się przybliżyć zagadnienie rolniczego handlu detalicznego

No właśnie czym jest rolniczy handel detaliczny.

To jedna z form handlu, całkowicie legalna i podlega rejestracji i kontroli różnych urzędów, gdzie możliwa jest sprzedaż wyprodukowanej żywności.
Zakłada, że do produkcji trzeba użyć minimum pięćdziesięciu procent własnych surowców. Co oznacza, że aby wyprodukować własny dżem jabłkowy musi być w nim 50 % jabłek z własnego sadu.
Dodatkowo przy produkcji nie może być zatrudniona osoba z zewnątrz np. na umowę o pracę czy umowę zlecenie. Są oczywiście wyjątki i np. można zlecić wyspecjalizowanym zakładom tłoczenie oleju czy soków.
Ważne jest to, ze na Rolniczy handel detaliczny umożliwia sprzedaż własnych produktów do sklepów, stołówek chociaż na ograniczonym obszarze.
To takie podstawowe założenia, ale jest ich trochę więcej więc następne pytanie brzmi:

Co trzeba zrobić, żeby prowadzić Rolniczy Handel Detaliczny

Skoro ogarnęliśmy podstawowe zasady działania to w następnej kolejności musimy spełnić wymogi sanitarne lub weterynaryjne, przy produkcji z surowców pochodzenia zwierzęcego.
Następnie do należy taką działalność zarejestrować i tu są dwa etapy
Pierwszy wymaga złożenia wniosku w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o nadanie numeru producenta rolnego. To bardzo ważne aby uzyskać taki numer nie musimy być rolnikiem lub posiadać gruntów rolnych.
Po uzyskaniu tego numeru produkcję rośliną rejestrujemy w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a produkcję pochodzenia zwierzęcego w powiatowym inspektoracie weterynarii. Tu obowiązują różne terminy musi upłynąć od 7 do 14 dni zanim rozpoczniemy produkcję.
Oczywiście trzeba prowadzić dokumentacje do celów sanitarno-epidemiologicznych

Jakie dokumenty mogą wymagać od nas urzędy kontrolujące?

Wymagają opracowanych procedur Dobrej Praktyki Produkcyjnej oraz Dobrej Praktyki Higienicznej.
W zależności od wielkości i skali prowadzonej produkcji organy kontrolujące mogą wymagać opracowania uproszczonej procedury HACCAP
Wymagane są również opracowanie uproszczonego procesu technologicznego. Co kiedy, w jakiej kolejności…
Poza tym wymagane są ewidencje ilościowe przy produkcji i sprzedaży oraz wartościowe: w momencie sprzedaży produktów. W sumie są to dwa odrębne dokumenty jeden do rejestracji produkcji
drugi do określenia wielkości i skali sprzedaży oraz rozliczenia podatkowego.

To jeszcze nie wszystkie wymagania jakie trzeba spełnić przy Rolniczym Handlu Detalicznym

Cyklicznie należy przeprowadzać badania a ich wyniki będą wymagane przez organy kontrolujące:
Na pewno wymagać będą ważnych wyników badań do celów sanitarno-epidemiologicznych potwierdzonych przez lekarza.
Wymagane są także cykliczne badania wody
Cyklicznie i wyrywkowo producent musi przeprowadzać badania produktów między innymi tzw badania przetrwalnikowe co pomaga określić przydatność i bezpieczeństwo żywności do spożycia .
Wygląda na dość skomplikowane, ale większość dokumentacji przygotowuje się raz i tylko modyfikuje w kolejnych latach.

Pracę przy produkcji żywności ułatwiają opracowane kontrolki np. sprzątania, dezynfekcji, temperatur gotowania czy pasteryzacji.

To rodzaj schematu który trzeba wypracować indywidualnie dla każdego zakładu. Śmieję się, że to wygląda tak
Sprzątanie
dezynfekcja
Produkcja i kontrola
I znowu sprzątanie dezynfekcja i sprzątanie
W całej tej produkcji najwięcej jest sprzątania.
Tu nie ma miejsca na samowolkę i jakieś wpadki wszystko podlega kontroli. Nie jest tak jak wiele osób myśli, że można sobie robić co się chce.

Dodatkowo Rolniczy Handel detaliczny podlega wielu regulacjom prawnym, opiera się nie tylko na rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32004R0852 dlatego wciąż trzeba sprawdzać czy nie ukazało się kolejne „rozporządzenie do rozporządzenia”, kolejna interpretacja kolejnego ministra, inspektora do przepisów regulujących funkcjonowanie rolniczego handlu detalicznego. Wciąż trzeba aktualizować procedury i poprawiać opracowane schematy.

Mam nadzieję, że chociaż trochę rozwiałam Twoje wątpliwości dotyczące rolniczego handlu detalicznego. Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania odnośnie zasad obowiązujących w rolniczym handlu detalicznym możesz śmiało zadać je w komentarzu.

Wolisz posłuchać lub obejrzeć: Podstawowe zasady w Rolniczym Handlu detalicznym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *