Dzisiejszy wpis traktuj z przymrużeniem oka. Swego czasu przekopałam niemalże cały internet, całą masę artykułów umieszczonych w sieci, aż do roku 2005 i nie znalazłam nic na temat: Jak zrobić przemeblowanie? Niby wszystko proste, ale dopiero w trakcie okazuje się, że coś nie pasuje, albo coś zaginęło. Chcąc uniknąć tych samych błędów spisałam wszystkie najważniejsze zasady. Spokojnie możesz z nich skorzystać.

Najważniejsze pytanie nie brzmi: Jak zrobić przemeblowanie? Tylko: Dlaczego?

Masz dość już swojego mieszkania? Nudzą Cię te same meble? Masz wrażenie, że za chwilę udusisz się we własnym domu? Chciałabyś coś zmienić? Zrób przemeblowanie. Dzięki moim wskazówkom przebrniesz przez najtrudniejsze etapy w bezbolesny sposób.

Zimowy brak światła odbija się negatywnie na naszym samopoczuciu. W połowie lutego dochodzi do kryzysów. Jesteśmy rozdrażnione, apatyczne, ospałe. Tracimy chęć do życia. Przebywając w domu mamy dość tego półmroku, tych samych mebli. Jednym słowem mamy dość wszystkiego. Marzec wcale nie przynosi lepszego samopoczucia. Dopiero kwiecień daje trochę energii.

Co roku o tej porze zbieram wszystkie siły jakie mi jeszcze zostały i wprowadzam zmiany. Zaczynam od generalnych porządków i przemeblowania. Pomyślisz, że to nie logiczne tracić cenne siły i energię. Jednak to tylko pozory. Efekty warte są wysiłku. Dom wygląda jak po remoncie, jest czysto, świeżo. Nabieram energii i chęci do życia od samego patrzenia na efekty.

Każde działanie musi mieć określony cel.

Co chcesz osiągnąć? więcej przestrzeni, światła, zmieścić jeszcze jeden fotel, komodę, półkę? Znudziło Ci się potykanie o szafkę przy łóżku?
Zanim zabierzesz się do pracy warto wiedzieć jaki efekt chcesz osiągnąć? Być może przemeblowanie to za mało? Może będziesz potrzebowała małego remontu np pomalowania ścian?

Teraz wiesz z grubsza dlaczego warto poświęcić odrobinę wysiłku na przemeblowanie. Zanim przejdę do instrukcji: jak zrobić przemeblowanie zrobiłam listę wad i zalet.

Jest to notka w całości subiektywna, jeśli dostosujesz się do jej treści, zrobisz to na własną odpowiedzialność. Zaczynamy?

Minusy

Plusy

„-” minusem jest fakt, że nawet najdelikatniejsze obchodzenie się z meblami w czasie ich przestawiania uszkadza je i stopniowo niszczy.
„-” może się zdarzyć , że po przemeblowaniu efekt wcale nie jest taki jak oczekiwałaś.

„+” bez względu na to jaki efekt osiągnęłaś będziesz miała satysfakcje z dokonanej zmiany i porządku jaki panuje po przemeblowaniu.
„+” nabierzesz ochoty na dalsze zmiany
„+” będziesz zmęczona, ale też pełna energii.

Szczegółowa instrukcja jak zrobić przemeblowanie zaczyna się od Dobrego Planu, niemalże jak u architekta.

Plan i mierzenie:

Jeszcze nie wiesz jak zrobić przemeblowanie, ale zaczyna się ono od matematyki. Jeśli na matematyce kiedykolwiek pomyślałaś dlaczego masz się uczyć o bryłach i figurach przestrzennych to właśnie ten moment kiedy sprawdzisz swoją elementarną wiedzę z tego zakresu.

Na kartce papieru rozrysuj sobie jak chcesz ustawić meble (chyba że masz fenomenalną wyobraźnię przestrzenną). Rysując zachowaj kształty mebli w widoku z góry np. prostokąty, kwadraty itp. Obok lub wewnątrz każdej figury wpisz sobie rzeczywiste wymiary mebli, nie zapomnij też o wymiarach pokoju. Jeśli przykładowo na jednej długości ściany (A) chcesz ostawić 2 fotele (B) i stolik (C) musisz zrobić prosty rachunek: A-(2xB)- C=Y jeśli Y będzie dodatni spokojnie zmieszczą się meble, jeśli ujemny odpuść sobie , ścian nie przesuniesz. Jeszcze jeno słowo odnoście wymiarowania: wymiary mebli zawsze zaokrąglaj do góry np.: fotel ma wymiary 72,3cm x 56,8cm lepiej licz , że ma wymiary 73cm x 57cm; długość ściany zaokrąglaj do dołu np.: ściana ma 3,27m lepiej licz że ma 3,20m jak zabraknie ci chociaż 0,5cm to i tak nie wciśniesz mebla.

Geodezja w pokoju- czyli wyrysy w przestrzeni.

Kiedy uznasz, że takie ustawienie ci odpowiada zaznacz na podłodze wymiary mebli w tym miejscu gdzie będą stały. Możesz użyć do tego sznurka, klocków po prostu czegoś co wyznaczy krawędzie mebli i miejsce, które one zajmą na podłodze. Robisz to po toby sprawdzić czy nie zapomniałaś o jakichś listwach przypodłogowych wnękach lub kominach wywietrzników, które zmieniają powierzchnię podłogi, a tym samym możliwości ustawienia. Może okazać się, ze meble będą kolidować ze sobą lub będzie za mało miejsca na przejście między meblami. Wtedy, albo przesuniesz meble, albo potrzebujesz innego planu. Planuj do skutku. Łatwiej robić to na papierze i sznurkiem niż przestawić całą szafę.

To kolejny etap instrukcji jak zrobić przemeblowanie. Nie zaczynaj zanim nie zgromadzisz potrzebnych rzeczy.

Przygotuj:
-wsparcie kogoś kto ci pomoże, kogoś kto jest przychylny twoim planom i ma właściwy obwód bicepsu, -metrówkę o długości 3m , lepsza jest 5m,
-zestaw kluczy płaskich, oczkowych, śrubokrętów płaskich i krzyżakowych, klucze imbusowe,
-worki na śmiecie są rewelacyjne przy sprzątaniu i do pakowania drobnych przedmiotów czy ubrań,
-kartony przydadzą się do rzeczy, które mogą się zbić stłuc w czasie przemeblowania np. szklane ozdoby zdjęcia w szklanych ramkach, kosmetyki, perfumy itp.
-artykuły do sprzątania odkurzacz, szczotka z szufelką, wiadro z mopem, ściereczka do kurzu itp.
-czas zarezerwuj sobie na to w zależności od skali (wielkości) przemeblowania od 5 godzin do 2 dni. Zawsze miej w zapasie 2 godziny gdyby coś poszło źle.
– i najważniejsze PLAN

Załóżmy, że wszystko masz. Wszystko jest ok. Działaj… ale z głową!

Nie rzucaj się do przestawiania mebli, bo przyniesie Ci to więcej szkody niż pożytku. Każdy element, który może zostać uszkodzony trzeba zabezpieczyć. Poniżej lista rzeczy, które szczególnie narażone są na zniszczenie oraz metody postępowania z nimi.

Prace przygotowawcze

-zacznij od wyjęcia wszystkiego z szafek i półek, po to są ci potrzebne kartony i worki na śmiecie, nie zapomnij o pościeli ze schowka. Łatwiej przestawić „puste” meble. Jeśli wśród pakowanych rzeczy są sprzęty elektroniczne, a sama ich nie montowałaś lepiej sprawdź ja są one połączone ze sobą, zapisz schemat na kartce i dołącz ją do kartonu ze sprzętem
-wszystko co spakowałaś oraz mniejsze rzeczy np.: fotele, stoliki, komódki czy szafeczki nocne wynieś do drugiego pomieszczenia im mniej rzeczy na podłodze tym szybciej się uporasz z przemeblowaniem i bezpieczniej ono przebiegnie;
-w tych meblach które zostały powyjmuj półki drewniane i szklane, wykręć szklane drzwiczki wykończenia czy ozdoby
– wynieś to z pokoju, jeśli nie możesz wykręcić szkła to zabezpiecz je szeroką taśmą klejącą, oklejając szkło na krzyż;

Coś czego nikt nie lubi robić, ale ktoś musi czyli sprzątanie.

-odkurz i umyj podłogę, przetrzyj ściany tam gdzie będą stały meble, kto wie kiedy nadarzy się kolejna okazja, żeby to zrobić;
-to także świetna okazja uprać tapicerkę kanapy, dekoracyjne poduchy, warto wytrzepać i uprać dywan;
-teraz też możesz odświeżyć ściany malując je na nowy kolor.

Przygotowania trwają długo, ale to już właściwy etap:

-wszystkie otwierające się szafki zamknij na klucz (klucz do kieszeni) lub zabezpiecz gumką czy sznurkiem, by nie otwierały się w czasie przestawiania;
-kiedy w pokoju zostaną same duże meble możesz zacząć przestawianie – jeśli czujesz się na siłach. Jeżeli wiesz, że nie dasz rady rozkręć je choć odrobinę np.: odkręć drzwi… będą lżejsze, tylko zapisz na kartce jak to było skręcone i ile śrubek, nakrętek wyjęłaś. Śrubki, nakrętki i kartkę zapakuj w woreczek foliowy i włóż do kieszeni (na pewno nie zgubisz);

Prace końcowe.

-po ustawieniu największych rzeczy musisz przywrócić im pierwotny stan. Złożyć wszystkie elementy, które odkręciłaś – śrubki w kieszeni 😉
-sprzątnij te miejsca w których stały poprzednio meble;
-wnieś do pokoju pozostałe meble Zacznij od największych do najmniejszych, skompletuj je, powkładaj półki, przykręć szklane elementy;
-złóż w komplet sprzęt elektroniczny;
-na koniec zostaw sobie ubrania pościel i dekorację pokoju.
Moje gratulacje po dwóch dniach ciężkiej pracy udało ci się przemeblować pokój… Efekt oceń sama.

Ps. rzeczy mężów, chłopaków narzeczonych czy partnerów są nietykane nie radzę ich ruszać. Kiedy wprowadzisz chociaż drobne zmiany w swoim otoczeniu da Ci to dużo chęci do działania w innych strefach swojego życia.

Teraz już wiesz jak zrobić przemeblowanie. Kiedy zabierasz się do pracy?

Poznałaś już techniczne aspekty przemeblowania. Są one ważne zwłaszcza jeśli dotąd nie robiłaś takich rewolucji w swoim mieszkaniu. Ułatwią Ci pracę i pomogą zapanować na armagedonem jaki zazwyczaj panuje w czasie pracy. Chcę jednak zwrócić Ci uwagę, że czasem wcale nie trzeba przestawiać wszystkich mebli, żeby zyskać trochę przestrzeni.

Jeśli nie przemeblowanie to co?

Przez wiele lat testowałam różne metody by zyskać trochę przestrzeni w moim domu. Czasem przemeblowanie nie daje upragnionych efektów. Warto zastanowić się wtedy:

Co jest tego powodem?

Zapraszam Cię do śledzenia mojego bloga już wkrótce napiszę o powodach przez które Twoje starania o więcej przestrzeni nie przynoszą efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.