Jaki prezent na Boże Narodzenie?

Jaki prezent na Boże Narodzenie?

Najgorsze jest w wybieraniu prezentów, nie to jaki prezent na Boże Narodzenie, a to co wypada komu dać. Wśród stereotypów powtarzanych jest nieustannie czego dać nie wypada.

Każda rodzina ma swoje (niepisane) tradycje, w niektórych stawia się na jakość: (postaw się, a zastaw się), w innych są to symboliczne upominki, a w jeszcze innych liczy się ilość. Bez względu na zwyczaje jakie panują wśród najbliższych problem jest zawsze ten sam: „Co kupić?”

Czyli czego dać nie wypada w prezencie?

Na początek: Czego, z różnych względów dać w prezencie gwiazdkowym dać nie wypada.

Żywe stworzenia.

Piesek, kotek czy chomik nie jest czymś co można dać w prezencie (chyba, że pluszowy). Tu nie chodzi o to, że nie wypada, dając żywy prezent wkraczasz w kwestie moralności. Zazwyczaj takie prezenty po kilku tygodniach, w najlepszym przypadku trafiają do schroniska. 
Wyjątkiem mogą być rybki dla kogoś, kto pasjonuje się ich hodowlą, ale…
Jest też,ale…
Jeżeli nie znasz się na akwarystyce, daruj sobie kupowanie wyjątkowych egzemplarzy. Może się okazać, że prezent padnie ofiarą innych mieszkańców akwarium (i nici z prezentu), albo o zgrozo, sam wytnie pół hodowlanej kolekcji (chociaż w teorii nie powinien).

Durnostojki, kurzołapaczki 

Różne figurki, puzdra, szkatułki, budziki po kilku miesiącach stania na półce wylądują na strychu lub…
w koszu na śmieci. Daruj sobie i kup coś bardziej praktycznego.
Wyjątek może stanowić prezent dla nastolatki, która kolekcjonuje figurki aniołków, ale…
Co będzie jeżeli posiada już taki egzemplarz?
Z kolekcjonerami sprawa jest ciut łatwiejsza, bo jeżeli wiesz czego brakuje w ich kolekcji możesz to kupić, tylko nie jest to zakup na ostatni miesiąc przed świętami.

Śmieszne gadżety.

Tak na prawdę nie są śmieszne, tylko żenujące. Myślę, że nawet osoba z bardzo dużym poczuciem humoru poczuje się skrępowana, jeżeli otrzyma poduszki w kształcie penisa, albo czekoladowe cycki. Czasy takich prezentów już minęły i nawet na osiemnastych urodzinach , czy wieczorze kawalerskim budzą niesmak.

Prezent zbyt praktyczny.

Wśród prezentów, aż nadto praktycznych znajdziesz akcesoria kuchenne w tym drobne AGD, środki czystości, ściereczki kuchenne.
Jeżeli na twojej liście znalazł się toster, zestaw chochli, czy inni pomocnicy kuchenni to od razu je wykreśl.
Wyjątek mogą stanowić eleganckie serwetki i pasujący do nich obrus. Kiedy dajesz komplet ręczników to dorzuć do nich zestaw kosmetyków domowego SPA, będzie elegancko i jednocześnie praktycznie.
Ostatecznie możesz dać toster pasujący stylem i kolorystyką do wystroju kuchni osoby obdarowywanej, ale…
ale czy to prezent dla człowieka czy kuchni? (patrz zasady obdarowywania).

jaki prezent na święta? możliwie prosty i praktyczny

W takim razie co można dać w prezencie?
Specjalnie dla Ciebie przeszukałam internet w poszukiwaniu inspiracji, ale najpierw wnioski z kilku ankiet znalezionych w przestrzeni wirtualnej:

Co sami chcielibyśmy dostać w prezencie gwiazdkowym?* 

*od najczęściej udzielanych odpowiedzi do tych najrzadziej.

 1. Pieniądze
 2. Książki
 3. Kosmetyki w tym:
  • perfumy
 4. Biżuteria i tu też:
  • zegarki
 5. Ubrania także:
  • buty
 6. Laptop/ Komputer
 7. Wycieczki, podróże
 8. Smartphone
 9. Zabiegi upiększające

Na tej liście znalazło się kilka kontrowersyjnych pozycji, gdzie trudno określić czy mieszczą się one w granicach dobrego smaku. Wśród nich są pieniądze i ubrania.
Wciąż pokutuje zasada, że na gwiazdkę, nie wypada dać pieniędzy. Hello!! ale na urodziny czy ślub to już można?
Druga rzecz to: ubrania. Cieszymy się coraz lepszym gustem, ale wciąż mamy problemy z doborem rozmiarów i dlatego odzież wciąż budzi tyle kontrowersji jako prezent bożonarodzeniowy. 


Co w tak razie można podarować?

Oto kilka inspiracji znalezionych na Pinterest:

Pieniądze i bony upominkowe.

Wcześniej już wspomniałam, że pieniądze w prezencie gwiazdkowym budzą mieszane uczucia, ale tak na prawdę zależy to w jaki sposób je podarujesz. Jeżeli czujesz się niekomfortowo wręczając kopertę z banknotami zapakuj je do portfela. W naszym regionie panuje przesąd, żeby nie dawać pustego portfela, bo będzie cały czas pusty. Do środka możesz włożyć też bony upominkowe czy karnety na zabiegi upiększające. Masz doskonałą wymówkę wręczyć pieniądze dla osoby, której nie wiesz co kupić, albo która ma już absolutnie wszystko.  

Zestawy kosmetyków 

Znając dobrze osobę obdarowywaną i jej preferencje możesz kupić jej ciekawy zestaw kosmetyków, albo też osobiście go skomponować, jeżeli jednak nie do końca jesteś pewna co lubi lepiej kup jej kosmetyczkę i odrobinę słodkości . Do kosmetyczki włóż bon podarunkowy na zakupy w np.: Rossmannie. Sama wybierze co jej odpowiada według własnego gustu. 

Zestaw (nie tylko) słodkości -prezent prawie uniwersalny

ciekawe mixy mogą ucieszyć koneserów smakołyków w różnej formie

Możesz skomponować własne zestawy miłośnikom czekolady, ciastek, czy mocniejszych trunków. Tu można wykazać kreatywnością, miksować ze sobą różne gatunki alkoholi, słodyczy a nawet zdrowych przekąsek.

Ubrania, kapcie skarpety (zwłaszcza takie)

jeżeli dołożysz coś jeszcze…

Chociaż szczerze mówiąc takie skarpety bez dodatków są idealnym prezentem. Jednak musisz pamiętać o tym żeby osoba obdarowywana była Ci bliska i macie podobne poczucie humoru. Ciocia, którą widujesz tylko raz w roku może poczuć się dotknięta.

Zestawy herbat lub kawy -prezent prawie uniwersalny

A fajny kubek może być dodatkiem

Są osoby, które z różnych względów nie przepadają za słodyczami, albo zwyczajnie już brakuje Ci pomysłu na prezent. Zestaw ciekawych w smaku herbat, albo kaw będzie doskonałym prezentem, zwłaszcza dorzucisz do nich fajny kubek (nie koniecznie z humorystycznym nadrukiem).


Te inspiracje pokazują, że prezenty wcale nie muszą być zmorą przedświątecznych przygotowań. Przyjrzyj się jeszcze im raz uważnie, w sumie nic tam nie ma wyszukanego, są raczej skromne, ale mają to coś!
Co to jest?
To piękne chociaż minimalistyczne opakowania. Zupełnie inaczej wygląda zestaw kosmetyków zapakowanych w zwykłe pudełko z gałązką świerku niż wrzucone hurtem do kolorowej papierowej torby.
Pamiętaj o ciekawym zapakowaniu upominków.


Zasady, którymi kierować się wybierając upominek

Teraz już wiesz,co komu dać na gwiazdkę? Jeżeli wciąż masz wątpliwości poniżej jest kilka zasad, którymi możesz się podczas zakupów.

W zależności od stopnia zażyłości

Dla osoby , z którą jesteśmy w dobrej komitywie możemy dać coś bardziej osobistego (broń bosze bieliznę). Dla kogoś z kim nie łączą nas ciepłe relacje lepiej dać prezent praktyczny i uniwersalny.

Kwestia zamożności

To dotyczy zasobności Twojego portfela jak i osoby obdarowywanej. Jeżeli liczysz każdy grosz nie kupuj prezentów ekskluzywnych, co nie znaczy , że możesz pozwolić sobie na tandetę (patrz prezent prawie uniwersalny). Tak samo w sytuacji jeżeli osoba dla, której wybieramy prezent ma napięty budżet. Co jej po złotej bransoletce, kiedy marznie w uszy? W takim przypadku czapka będzie bardziej praktyczna.

Nie dla każdego praktyczny prezent

Jest pewna grupa, dla których podarowanie praktycznego prezentu zepsuje całe święta.
To DZIECI!!
Czekają cały rok na ten magiczny moment i co dostają? Skarpety??
Straszne.

Jeszcze kilka słów o dzieciach.

Nie zapomnij o tych najmłodszych nawet jeśli kilkumiesięczny bobas nie jest w stanie jeszcze docenić upominku. Jeżeli nic nie dostanie rodzicom będzie przykro, a nawet zestaw kosmetyków dla maluchów z dołączoną grzechotką będzie powodem ogromnej radości. Wszak to pierwsze święta nowego członka rodziny!

Sprawiedliwe prezenty

Zdarzają się sytuacje kiedy kupujesz jeden wspólny  prezent np.: dla rodziców albo siostry i jej męża, dlatego ważne jest żeby było sprawiedliwe.
Kupiłaś ekspres do kawy bo obdarowywana para każdego ranka pije wspólnie kawę (kto pierwszy wstaje ten przygotowuje), nie dorzucaj do tego jeszcze koniaczku dla tatusia, albo perfum dla siostry. Wrzuć lepiej trochę słodyczy.
Chyba że:

Wpadki z niewłaściwym prezentem

Wpadką będzie kupienie słodyczy dla cukrzyka lub osoby na diecie; alkohol, dla kogoś kto właśnie uporał z problemem alkoholowym. Niestosowne jest też kupowanie sprzętów kuchennych dla mężczyzny, nawet jeśli jest on samotny?/samodzielny, może poczuć się skrępowany po rozpakowaniu takiego prezentu (kobiecie również nie wypada). 

Sporo tego? Nie ma problemu! Zapisz się do przedświątecznego wyzwania, a otrzymasz do wypełnienia listę kontrolną, która ułatwi Ci wybór najlepszego prezentu na święta.

#przystanekpuszcza
#ptzygotowaniaświateczne
#jakiprzezntnabożenarodzenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.