Zimowe sekrety puszczy.

Zimowe sekrety puszczy.

Jedni ją kochają inni nienawidzą, jest pełna uroku, tajemnicza nieprzewidywalna, jak każda kobieta.
Jakie zimowe sekrety ma puszcza?

Można jej nie lubić za te wszystkie problemy i utrudnienia jakie nam funduje, ale wiele osób kocha ją za jej tajemniczość i urok.
Według kalendarza zaczyna się 22 grudnia, a kończy 20 marca. W rzeczywistości zimowa aura może nas zaskoczyć już w połowie listopada. Zakończenie tej pory roku nie jest takie oczywiste, zdarza się, że jeszcze na końcówce kwietnia panują ujemne temperatury i leży śnieg. W praktyce to najdłuższa pora roku.
Chcesz poznać zimowe sekrety nie tylko puszczy?
Oto one:

Ile wody jest w śniegu? Ile śniegu powstaje z wody?

czerwona czapka w czapce śnieg, kulki ze śniegu. Ile wody jest w śniegu? Czy to jest zimowy sekret? Znasz odpowiedź na te pytanie?

Pytania brzmią dziecinnie i są na poziomie pięcioletniego dziecka. Czy potrafisz udzielić sensownej odpowiedzi dla takiego brzdąca?
Zapewne nie, bo odpowiedź nie jest wcale taka oczywista.

Śnieg jak wszystko fizyczne posiada swoją objętość, a ilość wody w tym puchu może być różna w zależności od warunków w jakich powstaje. Wilgotność i temperatura powietrza ma ogromny wpływ na objętość śniegu (więcej o powstawaniu śniegu na facebooku).

Czasem kiedy śnieg jest lekki i sypki wytopi się z niego mniej niż 1/10 objętości szklanki. Kiedy zaś jest ciężki, mokry i zbity możemy otrzymać nawet 1/3 szklanki wody. Swoją drogą z lekkiego i „suchego” śniegu nie ulepimy bałwana, ale będzie doskonały do zjeżdżania na sankach.

Mamy okres ferii zimowych, a śniegu nie brakuje, dlatego może warto przeprowadzić razem z dziećmi eksperyment i poznać jeden z zimowych sekretów:

Jak meteorolodzy obliczają ile spadło śniegu?

Metoda obliczenia ile spadło śniegu jest prosta, ale dość trudno przeprowadzić taki pomiar w domu ze względu na brak precyzyjnych naczyń.

Jak to robią stacje meteorologiczne? W czym tkwi sekret?

W ich pobliżu ustawione są naczynia o określonej objętości i powierzchni, w których w czasie opadów zbiera się śnieg.
Następnie ten śnieg jest topiony w temperaturze pokojowej, a powstała w ten sposób woda pokazuje wysokość słupa cieczy. Następnie meteorolodzy w prosty sposób obliczają grubość pokrywy śnieżnej.
1 ml = 1 cm3
1 cm3 = 1000 mm3
1mm słupa wdy = 1 cm pokrywy śnieżnej

Spróbujcie przeprowadzić takie badania z dziećmi, będzie to dla nich bardzo edukacyjna zabawa. Wystarczy, że rozpuścicie trochę śniegu w naczyniu z podziałką, bardzo ciekawi mnie ile wody otrzymacie i jaki będzie wynik.

Do czego te obliczenia są potrzebne i jak wykorzystuje się je w praktyce.

Pomiar ilości śniegu wygląda nieco jak zabawa dla dzieci, jednak otrzymane wyniki przydatne są do celów informacyjnych i statystycznych. Dzięki tym badaniom wiemy jakie warunki narciarskie panują w danym regionie, ale też analiza wyników dostarcza nam informacji o zagrożeniach lawinowych.

Wyniki badań uwzględniane są w dziennikach statystycznych, a dzięki uśrednieniom wiemy ile było opadów w danym okresie dla danego obszaru. W ten sposób zebrane informacje posłużą do określenia opadów w całym kraju. Gromadzone dane pozwalają ustalić zmiany i odchylenia klimatyczne w ubiegłych latach oraz prognozować klimat w kolejnych.

A wszytko zaczyna się od ujemnej temperatury i mikroskopijnych cząstek wody unoszącej się w powietrzu.

Śnieg i zima wygląda niemalże identycznie zarówno w puszczy jak w mieście, drzewa tak samo przygotowują się do zimy czy w mieście czy w lesie.

Zimowy sekret nr 3: Co robią drzewa zimą?

Zdradzam zimowe sekrety, jeden z nich co robią drzewa zimą? Na tym obrazie drzewa krzewy pokryte warstwą białego śniegu i szronu.

Chciało by się powiedzieć nic, jednak coś robić muszą skoro na wiosnę ponownie ożywają.

Do zimy niektóre drzewa przygotowują się już latem, stopniowo przestają podawać chlorofil do liści, by magazynować go w pniu i korzeniach. Wraz z ochłodzeniem drzewa zaczynają produkować substancje, która ochroni je przed zamarzaniem.

Kiedy zima rozgości się u nas na dobre, drzewa czekają jakby w uśpieniu na nadejście wiosny. Zimą drzewa spełniają jeszcze jeden ważny obowiązek, a mianowicie dają schronienie różnym stworzeniom. Od ptaków zaczynając poprzez mniejsze ssaki po maleńkie owady, gdzie zwierzęta wykorzystują każdy element drzew na swoje kryjówki: dziuple,gałęzie, korę.

Jakie zimą sekrety skrywają drzewa iglaste?

W przeciwieństwie do drzew liściastych, iglaste nie do końca wstrzymują swe funkcje życiowe.

Jeszcze jesienią produkują specjalną, lepką substancję, która powleka igły i chroni je przed przemarzaniem. Substancja ta przy okazji wyłapuje zanieczyszczenia, najzwyczajniej pyłki smogowe przyklejają się do igieł i w taki sposób oczyszczają powietrze.
(Zobacz na facebooku wpis o smogu.)

W cieplejsze dni w drzewach iglastych dochodzi do fotosyntezy, może nie tak intensywnej jak w cieplejszych porach roku. Jednak drzewa iglaste nawet zimą produkują tlen.

Pokrótce omówiłam pogodę florę teraz przyszedł czas na zimowe sekrety fauny:

Sekrety zwierząt…

Człowiek zajmuje coraz większe przestrzenie dla własnej działalności tym samym ograniczając terytorium zwierząt, które przystosowują się do nowych warunków.
Kiedy wszystko pokrywa śnieg, a las trwa niby w uśpieniu, to życie w puszczy tętni i zmaga się z zimową aurą. Drzewa spowolniły swe funkcje życiowe, niektóre zwierzęta zapadły w sen zimowy, ale są też aktywne.
Nikogo już nie dziwią sarny czy dziki na obrzeżach miast, gdyż siedliska ludzi są dla nich szansą na łatwe pożywienie.

Dlaczego zwierzęta wychodzą z lasu?

Im sroższa zima, im więcej śniegu tym trudniejsze warunki bytowania mają leśne zwierzęta. Wszelkie trawy, porosty i krzewinki pod warstwą puchu są trudno dostępne dla roślinożernych mieszkańców lasu. W poszukiwaniu pożywienia zapuszczają się na zamieszkałe przez ludzi tereny. Ozime uprawy rolników, wszelkie otwarte składy kiszonek i suchych pasz są jak otwarta stołówka. Zwierzęta leśne nie pogardzą też zawartością kosza na śmieci czy kompostownika.

W przeciwieństwie do letniej pory zimą, zwierzęta las opuszczają w poszukiwaniu żerowisk zaraz po zachodzie słońca, po zapadnięciu zmroku.

Co z drapieżnikami? Czy odwiedzają nasze podwórka?

Drapieżniki również przystosowują się do nowych warunków, aby mogły przetrwać pozostają w ukryciu nie tylko dla człowieka, ale też innych zwierząt.
Jeżeli w pobliżu ludzik siedlisk gromadzą się zwierzęta roślinożerne, kwestią czasu jest pojawienie się drapieżników. Nie zaryzykują jednak one bezpośredniej konfrontacji z człowiekiem.Okres ferii to doskonały czas na poznawanie zimowych sekretów. Wyjdźcie z dziećmi w teren, zbadajcie konsystencję i grubość pokrywy śnieżnej. Przyjrzyjcie się z bliska zarówno drzewom liściastym jaki i iglastym. Szukajcie tropów leśnych mieszkańców, bacznie obserwujcie ptaki. Odwiedźcie leśników, którzy co jakiś czas organizują programy edukacyjne, zapoznają Was z zadami dokarmiania dzikich zwierząt.

Jeżeli masz ochotę, abyśmy zorganizowali (dla Twojej rodziny) w takiej edukacyjnej formie zimowy wypoczynek napisz do nas używając Formularza Kontaktowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.